מעוניינים שגופתכם תישרף לאחר מותכם? כמה זה יעלה לכם ? מי הם המתנגדים לרעיון ? וכיצד בדיוק מתבצעת הפעולה?

בעוד שריפת גופות מהווה תחליף מקובל והולם ברוב תרבויות העולם, בישראל המנהג העתיק נמצא עוד בחיתוליו ומעטים האנשים הבוחרים באופציה זו.

מהי שריפת גופה?

שריפת גופה הוא תהליך שבו גופתו של האדם המת  נשרפת – אם במשרפה (כבשן מיוחד שמגיע לטמפרטורות מתאימות) ובין אם זה במדורה שהובערה במיוחד לצורך טקס השריפה.

לעיתים משרפות או בתי לוויות מציעים גם ארונות קבורה להשכרה בהם ניתן להשתמש בטקס לזכרו של המת טרם מתחיל תהליך השריפה.

כיצד מתבצע תהליך שריפת הגופה (שלב אחר שלב)?

בשלב ראשון מוכנסת הגופה אל תוך מיכל מיוחד, העשוי לרוב מקרטון גלי או מעץ. לרוב ניתן למצוא אצל יצרני ארונות הקבורה גם מכלים מיוחדים לשריפת גופות.

לאחר הכנסת הגופה אל המכל היא מועברת לשריפה בתוך תא השריפה שבכבשן.

תהליך השריפה עצמו אורך כשעתיים והוא מתבצע בטמפרטורה גבוהה.

לאחר סיום תהליך השריפה, ולאחר שהאפר התקרר, האפר נאסף אל תוך כד מיוחד.

מה עושים עם האפר?

בסיום טקס השריפה האפר הנותר מן הגופה לרוב מפוזר באזור כלשהו - בים, בחלל באמצעות קפסולה מיוחדת או בכל אזור אחר שהיה חשוב ויקר ללבו של האדם המת. כיום קיים אפילו תהליך מיוחד שאורכו כשנה, במסגרתו הופכים את האפר ליהלום. כיום במקומות שונים בעולם (לדוגמה ניו יורק) נחקקו חוקים האוסרים על פיזור אפר אדם במקומות ציבוריים.

במידה והחלטתם שלא לפזר את האפר באזור מסוים ניתן פשוט לשמור אותו בכד מיוחד, לרוב בביתו של בן משפחה או במבנה המיועד לכך בבית העלמין.

מי מבצע שריפת גופות בישראל?

חברת עלי שלכת, אשר מספקת מגוון אלטרנטיבות לקבורה חילוניות, אזרחיות ופרטיות וכמו כן מתמחה גם בשירותי הנצחה, טקסים ועוד – מאפשרת למעוניינים גם לשרוף את גופתם לאחר מותם.

שריפת גופות בהיסטוריה

הפעם הראשונה בה הופיעה שריפת הגופות הייתה בלבנט בתקופה הניאוליתית, יחד עם זאת השימוש בה פחת במקביל להתיישבות השמית.

שריפת גופות נחשבה למעשה ברברי, במזרח התיכון הקדום, מעשה שיש לבצע רק כאשר אין ברירה, לדוגמה לאחר מגיפה הגורמת למוות.

על פי הרודוטוס, הבבלים שִמרו את גופות מתיהם, ובפרס, והכהנים הזורואסטרים אף דאגו להטיל עונש מוות על כל נסיון לשריפת גופות.

באירופה קיימים שרידים והוכחות למנהג שריפת הגופות מתקופת הברונזה המוקדמת (תחילת האלף השני לפנה"ס) בערוץ נהר הדנובה וב-Pannonian Plain.

שריפת גופות על פי היהדות

שריפת גופות אסורה על פי ההלכה היהודית המדגישה כי יש לקבור את הנפטר באדמה.

בתקופה המודרנית שריפת גופות מעולם לא הייתה נפוצה במקומות בהם חיו יהודים ולכן מעולם לא נערך דיון רציני בנושא דבר שגרם לכך שמעמדו ההלכתי של האיסור לא היה גבוה. בשל כך החלו רבנים, בעת החדשה, לומר דברים קשים בגנות שריפת גופות בכדי למנוע מצב בו הדבר מתחיל להיות מקובל גם אצל היהודים. כך לדוגמה נערך לאחרונה דיון במועצת הרבנות הראשית לישראל שקבע כללים חמורים ביותר המתייחסים אל מי שגופתו נשרפה. מדובר בכללים שלא חלים אפילו על אנשים שעברו עבירות חמורות יותר.

ביהדות הרפורמית שריפת גופה היא דרך לגיטימית לטיפול בגופתו של האדם המת.

הקשר בין שריפת גופות ואיכות הסביבה

התומכים בשריפת גופות טוענים כי פעולה זו יכולה לחסוך שטחי קרקע רבים, שכיום מיועדים לבתי קברות. יחד עם זאת יש האומרים מנגד כי לתהליך השריפה דרוש דלק רב, הפולט גזי חממה.

ישנם אזורים, בהם מתגוררת אוכלוסיה חלשה, בהם שריפת הגופות מתבצעת באמצעות עצים, דבר המשפיע על היערות והסביבה.

כתבות נוספות

 

32 תגובות

  1. אורן הגיב:

    מה ברוטלי בשריפת גופה? מדובר בחומר, זה הכול. שום דבר לא ברוטלי בזה, והרבה פחות מזהם מלתקוע גופה נרקבת בשטח אדמה.

  2. שלום שאנאנס הגיב:

    נשמע מאוד מעניין ויחד עם זה לא לגמרי ברור אם יהודי יכול לעקוף את האיסור החל על שריפת הגופה . היות ואני מאוד לא משלים עם הכפייה הדתית שקלתי גם על האפשרות להתנצר לקראת מועד סיום חיי . האם זה הכרחי ? אשמח לשמוע על סדר גודל של עלויות לשריפה הכי פשוטה ללא טקס כלשהו .

  3. מרילה הגיב:

    בעיני שריפת גופה זה אכזרי מאוד ברוטלי ו מזהם את איכות הסביבה לא בריא בכלל

דעתך חשובה - הגב לכתבה