מהו כרטיס אדי, מי היא אותה אגודה העומדת מאחוריו ולמה כל כך חשוב שגם אתם תעשו כרטיס שכזה

ישראלים אוהבים כרטיסי חבר ורצים להנפיק לעצמם כל כרטיס חבר אפשרי – לחנויות בגדים, רשתות שיווק, תחנות דלק, בתי קולנוע, כרטיסי הטבות, הנחות ומבצעים – לכל מקום בו רק יוכלו להרוויח משהו. אז למה דווקא את  כרטיס החבר החשוב ביותר, כרטיס אדי, זה שיכול לעזור למישהו מאיתנו להציל חיים ולמישהו אחר לזכות בחיים – כולנו מהססים להוציא?

אדי (אהוד) בן דרור נפטר בספטמבר 1978 בשעה שהמתין בתור לקבלת כליה להשתלה, זו שתציל את חייו ומעולם לא הגיעה. אדי סבל מאי ספיקת כליות סופנית, טופל בדיאליזה 3 פעמים בשבוע ובמשך שנתיים ארוכות ומתישות המתין לצלצול הטלפון הגואל, זה שיוגיע לו כי נמצא לו תורם. הצלצול מעולם לא הגיע. במהלך אשפוזו העלה אדי בפני הוריו וחבריו את הרעיון להחתים אנשים על כרטיס מיוחד, כרטיס שיביע את נכונותם לתרום איברים לאחר מותם ובכך בעצם להציל חיים. לאחר מותו של אדי הפך רעיון זה לצוואתו וכחודש לאחר מותו נוסדה אגודת אדי, שמטרתה להפיץ בין כמה שיותר אנשים את כרטיס התורם שיכול להציל חיים.

עד לשנת 1989 נרשמו כ-250 אלף איש לקבלת כרטיס אדי ובשנה זו פנה מנכ"ל משרד הבריאות דאז להוריו של אדי, בבקשה שיעבירו את המאגר למשרד הבריאות.  הוריו של אדי כמובן נענו לבקשתו אך בקשו רק דבר אחד קטן, שימשיך לשמור את שמו של בנם על הכרטיס וימשיך לקרוא לו "כרטיס אדי".

באותן שנים אפשרות להצטרפות ולחתימה על כרטיס אדי נעשתה גם באמצעות חידוש רישיון הנהיגה וכך בעצם כל אזרח תזכורת ומידע אודות הצטרפות לאגודה.

בשנת 1993 הוקם על ידי משרד הבריאות המרכז הלאומי, של המרכז מתמקדת בשני מישורים מרכזיים:

1. פעילות הסברה לציבור הרחב, שמטרתה להעלות את המדועות לחשיבותו של הכרטיס ולגייס כמה שיותר אנשים שיהיו מוכנים לתרום איברים.

2. פעילות חשובה ומבורכת להשגת תרומות איברים להשתלה: בכל אחד מבתי החולים פועלת אחות מתאמת השתלות, שתפקידה החשוב הוא לאתר מועמדים לתרומת איברים, לדוגמה כאלה שנקבע אצלם מוות מוחי, ולפנות אל משפחותיהם ולהציע להם את הזכות הגדולה להציל חיים באמצעות תרומת איברים.  אותה אחות מתאמת השתלות יכולה גם ליצור קשר עם מאגר אדי שבמרכז הלאומי להשתלות ולבדוק אם הנפטר נשא עמו כרטיס אדי.

נשיאת הכרטיס עוזרת מאוד למשפחה שלא תמיד מה לעשות במצבים קשים אלו, עצם נשיאת הכרטיס מקלה על בני המשפחה לקבל את ההחלטה ברגעים הלא פשוטים והכואבים בהם היא נמצאת.

כאשר חושבים על דרכי הנצחה מתאימות להנצחת אדם שהלך לעולמו, מבינים שהצלת חיים של אדם היא אחר היא הדרך המופלאה ביותר לעשות זאת.

להורדת טופס חתימה על כרטיס אדי – לחצו כאן

לחתימה אלקטרונית על כרטיס אדי – לחצו כאן:

למעוניינים לתרום כסף לעמותה, אלו פרטי החשבון:
בנק לאומי ראש העין סניף 742
מספר חשבון – 15874/56
על שם אדי – עמותה לקידום השתלות בישראל ע"ש אהוד בן דרור ז"ל.

כתבות נוספות

 

14 תגובות

  1. יאיר הגיב:

    אחלה סיכום, עושה סדר בראש. לא יודע אם כשכתבת את זה זה כבר היה אבל היום מי שחותם על כרטיס אדי מקבל קדימות בתור להשתלה, מן הסתם כדי לעודד עוד אנשים לחתום על כרטיס. תכל'ס זה הגיוני, מי שמוכן לתרום צריך גם לקבל, ומי שלא מוכן לתרום אולי צריך לחכות קצת יותר כדי לקבל איברים להשתלה, לא? זה מפורט באתר של אדי http://www.itc.gov.il/rights.html

  2. מוטי הגיב:

    שלא נדע

דעתך חשובה - הגב לכתבה