מה מרגישים בעת התקף חרדה? מה הסיבות לכך? כיצד ממשיכים לתפקד עם התקפי חרדה? וגם סרטון מעניין העוסק בנושא זה

כל אחד מאיתנו חווה או יחווה חרדה בשלב מסוים בחייו. חלקנו סובלים מחרדות עוד משלב הילדות, בעוד רבים יתקלו בחוויה המאוד לא נעימה הזו רק בשלב מאוחר יותר בחייהם.

מי שלא חווה התקף חרדה מימיו לא יכול להבין את אלה שחוו זאת. מי שחווה זאת – ללא ספק יתאר זאת כאחת החוויות הפחות נעימות שניתן לחוות במהלך החיים.

אז מהי בכלל חרדה?

חרדה היא בעצם מצב פיזיולוגי או פסיכולוגי בו אדם סובל ממתח, אי שקט או דאגה ובאופן כללי הוא חרד מפני איומים וסכנות, חלקם הגיוניים וממשיים וחלקם דמיוניים או בלתי מודעים. בכל מקרה, בכל אחד מהמקרים, תחושת חוסר האונים שחש האדם בעיצומו של התקף חרדה היא פשוט בלתי נסבלת, מפחידה, מלחיצה ומאיימת.

חרדה היא תופעה נורמלית להגיונית התמודדות עם מצבים שונים בחיים, פרויד כינה אותה בשם "חרדת סיגנל", מכיוון שלטענתו החרדה מהווה מעין סוג של אזעקה למצב נפשי מסוים. מי שסובל מכך בתדירות גבוה ובעוצמות חזקות עלול לסבול ממה שמכונה "הפרעת חרדה".

מה חשים בעת התקף חרדה?

התקף חרדה עלול להיות מלווה בתסמינים פיזיים מאוד לא נעימים, המוסיפים ללחץ ולתחושת חוסר האונים, לדוגמה:

תסמינים פיזיולוגים, כגון: דפיקות לב, הזעה, בחילה, קוצר נשימה, סחרחורת, כאב בטן, כאבים בחזה, טשטוש ראייה, חולשה, פעילות מעיים חריגה, הטלת שתן מרובה,שינויים בלחץ הדם, רעידות, ובאופן כללי – תחושה שאתם עומדים למות ממש בכל רגע.

את התופעה מלווים גם תסמינים פסיכולוגיים, כגון: חוסר בטחון, חוסר שקט, מתח, דאגה, צורך להגן על עצמכם (באמצעות עזרה של אדם אחר או חפץ או כלי אחר שיקנה לכם תחושת בטחון). במקרים חמורים עלול ההתקף להתפתח להתקף פאניקה, התקף בו למרות שאין סכנה ממשית בשטח, האדם הסובל מההתקף חש כי קיימת סכנה מיידית לחייו ובטוח כי הוא ימות או יתעלף בתוך שניות/דקות. אדם הסובל מהתקף םאניקה לרוב חושב כי הוא חווה התקף לב, דבר שלא ממש מוסיף לתחושת השקט ולא עוזר לו להרגע.

איך חיים עם זה וכיצד מזהים כי אנו זקוקים לעזרה?

ישנם אנשים אשר חווים התקפי חרדה ופאניקה מספר פעמים ביום, ללא כל סיבה נראית לעין, בעוד ישנם כאלה שסובלים מכך לעיתים נדירות/רחוקות ופעמים רבותההתקף מגיע בעקבות טריגר מסוים, אותו האדם כבר יודע לזהות לאט לאט.

ברגע שאתם חשים כי אותם התקפים מפריעים לתפקוד שלכם בחיי היום-יום – זה הזמן לגשת לקבל עזרה.

עזרה יכולה להיות טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי, סדנאות שונות של הרפייה, נשימה ועוד.

אנשים רבים חוששים לפנות לעזרה וחבל שכך, פניה לעזרה יכולה לשנות את איכות חייכם לטובה ולעזור לכם להתמודד בצורה הגיונית ובריאה עם כל אותן חרדות ודאגות אשר רודפות אתכם.

מה הם סוגי החרדה נפוצות?

קיימים סוגים שונים של חרדה, לפניכם הסיווג שלהם על פי נושאים:

חרדה חברתית וחרדה מפני זרים: נפוצה מאוד אצל ילדים ופעוטות אשר חוששים מפני זרים ונצמדים להוריהם או לדמות מוכרת אחרת. בעוד אצל רוב הילדים חרדה זו עוברת בסביבות גיל שנה, ישנם אנשים שממשיכים לסבול ממנה עוד שנים רבות וישנם כאלה שלמרות שחרדה זו נטשה אותם בילדותם – היא שבה בשלב אחר בחייהם, כאשר זה קורה היא מכונה חרדה חברתית.

אדם הסובל מחרדה חברתית סובל מכך לרוב כאשר הוא נמצא בסביבתם של אנשים רבים, בחברה זרה ובמצבים חברתיים שונים נוספים. החשש העיקרי של אותו אדם הוא שהוא יבזה עצמו בהתנהגות מוזרה/שונה שתבייש אותו, הוא חושש שהחברה תלעד לו ובאופן כללי חש מאוים במצבים כאלה.

חרדה קיומית: חרדה זו מתחלקת לשלושה סוגים – חרדה מפני המוות, חרדה רוחנית וחרדה מוסרית. אדם הסובל מחרדה מסוג זה בעצם נהיה מודע לכך שהוא עלול למות, מחפש משמעות לחייו, תוכן, עומק, סובל מרגשי אשמה ועוד.

חרדת בחינות: תחושת חרדה האופיינית לתלמידים, סטודנטים ואנשים בכלל העומדים בפני מבחן כלשהו. אותו אדם בעצם סובל מחששות ופחדים הקשורים לכך שהוא עלול להיכשל במבחן. הפחד העיקרי שלו נובע מכך שהכישלון יגרום לדחייה מצד בני משפחתו, חבריו, בוסים, עובדים ועוד. בנוסף הוא חושש שאותם אנשים ישפילו אותו במידה ולא יעמוד במבחן בהצלחה.

התקפי חרדה ומוות

אנשים אשר חוו מוות של אדם קרוב לעיתים נוטים לחוות התקפי חרדה מפני המוות, דבר שדי הגיוני בהתחשב בכך שבאופן די פתאומי המוות הפך לחלק מחייהם, לפתע הכל נראה לא בטוח, לא נודע. המוות של האדם הקרוב מטלטל אותם ומעורר מחשבות טורדניות הנוגעות למוות, לתחושותיו האחרונות של אדם וכמובן גם מתוך ניסיון להבין מה חווה האדם הקרוב אליהם אשר הלך לעולמו ברגעיו האחרונים.

אנשים (מבוגרים וילדים כאחד) המלווים אדם בימיו האחרונים (כאשר הוא גוסס בשל מחלה כלשהי) עלולים לפתח גם הם חרדות מפני המוות, בעודם צופים מהצד בחייו של אדם קרוב מגיעים לקיצם בעוד אינם יכולים לעשות דבר בכדי לעזור לו.

עוד על התקפי חרדה בסרטון שלפניכם:

 

כתבות נוספות

 

14 תגובות

 1. חן הגיב:

  אני חושבת שאנע סוהלת מחרדה קיומית חרדה שהמוות מולי שאני הולכת למות כל רגע שזה עיניין של כמה זמן .. ומה יהיה על הקרובים אליי ואיך אני ירגיש שאני ימות … מה עושים איך מעברים את זה על הצד הטוב ביותר שיעלם לי?

 2. אלמוג הגיב:

  אני חושבת שאני סובלת מחרדת בחינות, בגלל שאני תלמידה וכל זה, אבל הכתבה לא ממש עזרה לי בלמצוא דרכים להירגע ואני מפחדת לפנות אל ההורים שלי לגבי עזרה בין אם זה רפואי או פסיכולוגי.
  אם יש לכותבים רעיון אני אשמח לשמוע.
  חוץ מזה הכתבה עזרה מאוד בלהבין אם יש לי התקפי חרדה אז תודה

  • מערכת אפטר לייף הגיב:

   שלום לך

   כדאי לפנות לאיש מקצוע להתייעצות, את לא חייבת ליידע את הוריך, את יכולה לפנות דרך קופת החולים. יחד עם זאת כדאי שכן לשתף אותם, חבל שתתמודדי עם מצב כזה לבדך. לצערנו ייעוץ באינטרנט לא יכול להחליף ייעוץ של איש מקצוע עמו את יכולה להיפגש פנים מול פנים ולתאר לו את מה שאת חווה.

דעתך חשובה - הגב לכתבה