מה הקשר בין אנשי חברה קדישא לטקסי קבורה בישראל? על איזה שירותים תתבקשו לשלם תשלום נוסף? כיצד תדעו לאיזו חברה קדישא עליכם לפנות? ותשובות לשאלות נוספות

בישראל פועל ארגון בשם חברה קדישא מדובר בגוף שכל תפקידו הוא לדאוג לצרכיו של האדם המת ולדאוג שיקבר על פי ההלכה היהודית. על פי ההלכה היהודית מכונה עבודתם של חברי הארגון כ"חסד של אמת", זאת מכיוון שהאנשים המתים אותם הם קבורים לא יגמלו להם לעולם טובה על כך שסייעו להם להיקבר בכבוד.

צוות החברה קדישא דואג לכל סידורי הקבורה של המת: הם מבצעים את טקס טהרת המת, הכולל את רחיצת הגופה, עוטפים בתכריכים את הגופה, מסייעים למשפחת הנפטר בחפירת הקבר, בסידורי הלוויה, דאגה לחזן לטקס הקבורה, לאנשי צוות שיעזרו בקבורת המת ולעיתים מארגנים את איסוף הגופה אל בית הקברות ודאוגים גם לצרכים אחרים שלעיתים מתקשים בני משפחת הנפטר למלא, כגון: אמירת הקדיש לנפטר שלא היו לו קרובי משפחה, ועוד.

החברה קדישא דואגים בישראל גם לחללי המלחמות וגם נוהגים לצום בתאריך ז' באדר, שהוא יום לידתו ופטירתו של משה, זאת בכדי לסמל את ההתאבלות על מותם של אנשים שמקום קבורתם לא ידוע ובכדי לכפר על נפטרים כבודם נפגע.

חלק מחברות החברה קדישא בישראל פועלות כחלק בלתי נפרד מהמועצה הדתית של העיר וחלקן פועלות כחברה עצמאית. ישנן ערים בהן ניתן למצוא מספר חברות קדישא, זאת על מנת לאפשר לבני המשפחה לבחור את החברה המתאימה לעדה שלהם. לדוגמה, בעיר חיפה תוכלו למצוא מספר חברות, כאשר אחת מיועדת לכורדים, אחת לעדה הספרדית, אחת לאשכנזית ואחת כללית.

במקרים מסוימים גובים אנשי חברה קדישא תלשום עבור שירותים שונים, כגון: העברת נפטר לחלקת קבר מיוחדת או לבית עלמין שכבר נסגר ובנוסף הם יכולים לגבות תשלום גם כאשר העברת גופת הנפטר נעשתה שלא ביום בו התקיים טקס הלוויה. במקרים בהם חברה קדישא נאלצים להעביר גופת נפטר משדה התעופה או לעיר שמחוץ לשטח הרשות המקומית – גם אז יתבצע תשלום.

מקרה נוסף בו תאלצו לשלם סכום כספי הוא כאשר גופת המת צריכה להישמר בקירור פרק זמן ממושך מזה המקובל וגם כאשר בני המשפחה מבקשים שגופת הנפטר תהיה עטופה בתכריכים מיוחדים.

במידה וברצונכם לשמור לכם או לבני המשפחה מקום קבורה בבית קבורת מסוים, עליכם לשלם לחברה קדישא שיכול לעלות לכם עד 12 אלף שקלים.

כתבות נוספות

 

0 תגובות

אתה יכול להיות הראשון להגיב לכתבה.

דעתך חשובה - הגב לכתבה