האם באמת יש כזה דבר גלגול נשמות? מי טוענים המאמינים בתהליך ומנגד מה מסבירים המדענים המפקפקים בנושא?

על פי אמונה הקיימת בדתות השונות ובכלל בקרב בני אדם רבים, גלגול נשמות מסמל את המשכיות החיים של נשמתו של אדם מת. מדובר בתהליך מטאפיזי במסגרתו על פי האמונה, גם אם זה לא נראה כך לאנשים החיים, נשמתו של האדם ממשיכה לחיות. יש המקשרים אמונה זו לזו הטוענת כי בסופו של דבר תהיה תחיית מתים ובכלל – יש חיים לאחר המוות, עולם שלם לו אנו החיים לא מודעים.

המאמינים בגלגול נשמות טוענים כי לאחר מותו של אדם נשמתו עולה חזרה לשמים ומשם או מתגלגלת לאדם אחר או בעל חיים אחר (לדוגמה תינוק חדש שיגיע לעולם) או ממשיכה לחיות למעלה מבלי להתגלגל שוב לגופו של אדם אחר. נשמות שלא ממשיכות להתגלגל על פי האמונה ככל הנראה השלימו את התיקון שלהן, עשו מעשים טובים ולכן לא צריכות לעבור גלגול נוסף מכיוון שהשלימו את תפקידן בעולם.

קיימות הערכות מדעיות כי מצב של גלגול נשמות איננו מצב אפשרי, זאת מכיוון שזיכרונותיו של אדם שייכים לו, לא ניתן להעבירם מאדם לאדם וכל פעילות חשמלית במוחו של אדם נפסקת לאחר מותו. אך יחד עם זאת קיימים אנשי מקצוע מתחום הפסיכולוגיה, הטיפול האלטרנטיבי והפסיכיאטריה שמאמינים בגלגול נשמות ואף מבססים על האמונה בכך שיטות טיפול שלעיתים מניבות תוצאות מפתיעות.

על ידי תהליך של היפנוזה היו כבר אינספור של מקרים, סיפורים ועדויות של מטופלים שסיפרו על חיים קודמים אותם חוו. לעומת זאת כאשר נתבקשו אנשי מדע לבחון את הדברים הם הגיעו כולם כמעט לאותה מסקנה – מדובר בזיכרונות מודחקים מהחיים הנוכחיים עם שינויים שונים שנעשו באמצעות הנחיות שנתן לאנשים האדם המטפל שערך את ההיפנוזה.

לדברי מתנגדי השיטה המטפל בעצם מדריך את המטופל בעת תהליך ההיפנוזה ובכך בעצם מדריך גם את הסוציאציות העלות ממוחו של המטופל. יש הטוענים כי מטפלים שונים שתלו בראשם של המטופלים מסרים תת-הכרתיים. דבר נוסף הגורם לאנשי המדע לפקפק בעדויות של מטופלים שעברו היפנוזה ו"חזרו לגלגולים קודמים", היא העובדה שכמעט כולם מספרים כי חוו מוות אלים ויוצא דופן (תאונת דרכים, רצח וכו) כאשר במציאות רוב בני האדם מתים ממחלות, מזקנה ועוד ופחות מתים כתוצאה ממוות יוצא דופן.

ד"ר איאן סטיבנסון הקדיש כארבעה עשורים לחקר ילדים שנהגו לדבר על נושאים שלא אמור להיות להם מושג כלשהו בהם. ד"ר סטיבנסון ראיין את הילדים ותצפת עליהם ואחר מכן הצליב את בדרי הילדים עם עובדות שהיו לו אודות האדם המת עליו דיברו הילדים. בנוסף, במסגרת בדיקות שערך, לעיתים גילה כי לאדם המת היה סימן מזהה כלשהו (כגון כתם לידה) בדיוק באזור בו יש לילד סימן דומה או זהה. ד"ר סטיבנסון טען כי מכיוון שערך בדיקות מחמירות ניתן לקבל את דיווחי הילדים כהוכחה לגלגול נשמות. יש רבים המפקפקים במחקריו של ד"ר סטיבנסון, מהסיבה הפשוטה כי הוא ערך אותם בתרבויות וחברות בהן מקובל להאמין בגלגול נשמות.

יחד עם זאת, קשה להתווכח עם העובדה שילדים שחקר ובאופן כללי אנשים הנחקרים ומספרים עדויות שונות, לעיתים רבות מתארים מקרים ואירועים שונים אשר התרחשו הרבה לפני שנולדו ותואמים את סיפור חייהם של אנשים שמתו.

חוקר נוסף בתחום הוא ד"ר מייקל ניוטון – מהפנט מוסמך וחבר באגודה האמריקנית לפסיכולוגיה – בעל דוקטורט בפסיכולוגיה. ניוטון גילה באמצעות טכניקת רגרסיה משלו, שקיימת אפשרות להעביר מטופלים לגלגולים קודמים.

חוקר נוסף הנחשב לידוע בתחום זה הוא ד"ר בריאן וייס, מומחה להיפנוזה וגם ראש המחלקה הפסיכיאטרית בביה"ח הר סיני במיאמי,והוא גם שימש בעבר כפרופסור לפסיכיאטריה באוניברסיטת פיטסבורג. תוך כדי טיפול בחרדותיה של מטופלת סכיזופרנית שאותה הוא מכנה קתרין, וייס הוא הצליח להחזירה למה שהוא מתאר כגלגול אחר. החזרה של קתרין לגלגול אחר סייע לה להתקדם בטיפול וגרם לשיפור משמעותי במצבה. במהלך הטיפול ספקה קתרין לוייס פרטים מידע אודות בנו שמת, פרטים שלא היו ידועים כמעט לאיש. היא מסרה לו גם מידע אודות אביו המת ועוד. וייס שהוציא מספר ספרים העוסקים בתהליך הטיפול של קתרין, זכה לתגובות מעורבות שחלקן השפיעו על התפתחותו של הטיפול באמצעות החזרת מטופלים לגלגולים קודמים.

כתבות נוספות

 

11 תגובות

  1. ברסלב מאיר הגיב:

    מוקד התפילות של חסידי ברסלב פדיון נפש, סגולות נגד עין הרע , תיקוני נפטרים ואמירת קדיש

    בתרומה סימלית לארוחות צהריים חמות לעניים הגונים

    0504161022

    חסידי ברסלב

דעתך חשובה - הגב לכתבה